εικόνα Viber 2024 04 03 14 13 58 707
Δράσεις

Ενημέρωση σε θέματα σταδιοδρομίας

εικόνα Viber 2024 04 03 14 13 58 639

Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 επισκέφθηκε το 2ο Λύκειο Αλεξάνδρειας ο Κώστας Σιμιτόπουλος, Σύμβουλος Kαριέρας και Eπαγγελματικού Προσανατολισμού (Employability Programs Manager) στον οργανισμό Junior Achievement Greece με σειρά εγκεκριμένων προγραμμάτων προώθησης νεανικής επιχειρηματικότητας από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. Παράλληλα εργάζεται σαν Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Εκπαιδευτής Ενηλίκων και ασχολείται κυρίως με Μαθητές Λυκείου, Φοιτητές και Νέους ανθρώπους. Αξιοποιώντας τις ποικίλες εκπαιδευτικές και επαγγελματικές εμπειρίες που είχε στη ζωή του και έχοντας στο ενεργητικό του πάνω από 1.000 ώρες ατομικής συμβουλευτικής, έχει συνεργαστεί με πολλά άτομα βοηθώντας τους να επιλέξουν τις κατάλληλες σπουδές σε πτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, να σχεδιάσουν ξεκάθαρα επαγγελματικά μονοπάτια και να αξιοποιήσουν στο μέγιστο το δυναμικό τους και τις δεξιότητές τους.

Στη διάρκεια της συνάντησης, οι μαθητές της Β’ λυκείου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σε θέματα λήψης αποφάσεων σπουδών και σταδιοδρομίας, καθώς ήρθαν αντιμέτωποι με ουσιαστικά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν από τους ίδιους με βάση τα ατομικά τους χαρακτηριστικά που αποτελούν τα δυνατά σημεία της προσωπικότητας τους καθώς και τις ιδιαιτερότητες και κλίσεις του κάθε ενός. Τέλος, ενημερώθηκαν για επιλογές και δυνατότητες σπουδών και κατάρτισης μετά το τέλος των σπουδών τους στο λύκειο και την συμμετοχή τους ή όχι στις πανελλαδικές εξετάσεις.